Pėdų skausmas – problema, su kuria susiduria daug žmonių. Tai gali labai apsunkinti kasdienį gyvenimą- trukdyti vaikščioti, dirbti, sportuoti. Pėda yra sudėtinga struktūra, sudaryta iš kaulų, raumenų, raiščių ir nervų. Bet kokie sutrikimai šioje sistemoje gali sukelti diskomfortą, skausmą, sutrinka eisena, vėliau gali atsirasti kelių, klubų, nugaros skausmai. Pagrindinės pėdų skausmo priežastys yra įvairios, o jų atsiradimo priežastys ir sprendimo būdai gana panašūs.
Plokščiapėdystė
lot. pes planovalgus. Ši būklė dar vadinamas pilnapadyste, pilnapėdyste. Įgimta plokščiapėdystė pasitaiko retai. Kūdikiai neturi pėdos skliauto, jis formuojasi palaipsniu, intensyviai- nuo trejų metų ir iki 6-7 metų amžiaus nereikėtų nerimauti dėl vaiko plokščiapėdystės, tačiau vėliau jau reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ortopedu.
Natūraliai žmogaus pėda turi tris arkas
Arkos arba sklautai atlieka didžiulį vaidmenį einant. Skliautas, kuomet koja pasiekia žemę ir kūno svoris prekeliamas ant galūnės, sukuria amortizaciją. Vaizdžiai tariant, saugo, kad visu svoriu nesitrankytume į žemę, ypač kai dažniausiai dar ir vaikštome kietu paviršiumi. Esant plokščiapėdystei skliautai nusileidžia, žmogus greitai nuvargsta einant, junta pėdų ir kojų skausmą, gali atsirasti nuospauos, kt. Tai nenutinka staiga – plokščiapėdystė formuojasi pamažu, dažniau išsivysto ilgai dirbantiems stovimą darbą, turintiems didelį antsvorį, amžėjant, kuomet silpsta raumenys ir raiščiai. Taip pat plokščiapėdystės atsiradimą įtakoja genetiniai faktoriai, netinkama avalynė, kai kurios sąnarių ligos. Plokščiapėdystės profilaktikai svarbu tinkama avalynė, sistemingas kojų raumenų, raiščių, fascijų stiprinimas.
Kulno skausmas
dažniausiai (bet gali būti ir kitų priežasčių) pasireiškia esant plantariniam fascitui arba vadinamiesiems “kulno pentinams” . Tai viena iš dažniausių pėdų skausmo priežasčių – skausmu kulne neretai skundžiasi moterys, turinčios antsvorį, daug laiko per dieną vaikštančios ar stovinčios ant kieto pagrindo. taip pat žmonės, turintys plokščią pėdą ar aukštą keltį. Plantarinis fascitas- tai raiščio, jungiančio kulnakaulį ir pėdų priekį, uždegimas, po kurio susiformuoja kaulinės išaugos, sukeliančios kulno skausmą, ypač žengiant pirmuosius žingsnius ryte.
Hallux valgus
Tai pėdos didžiojo piršto kauliuko iškrypimas – deformacija, kuomet didysis pirštas krypsta į vidų link kitų pirštų, o sąnarys išsikiša į šoną, tampa skausmingas, parausta.. Tai ne tik estetinis, bet ir funkcinis sutrikimas, kuris sukelia skausmą ir diskomfortą, sunkiau prisitaikyti avalynę. Ši deformacija sunkiai panaikinama neoperaciniu būdu, tačiau tinkami įdėklai gali stabilizuoti būklę ir neleisti problemai didėti.
Plaktukiniai pirštai
Lot. hammer toes – dažnai pasitaikanti pėdos deformacija, kuomet pirštai, ypač antrasis, trečias ar ketvirtas, pradeda lenktis, riestis ir įgauna „plaktuko” formą. Tai sukelia problemų dėvint avalynę, pirštų galuose atsiranda nuospaudos, o į viršų pakilę pirštų sąnariai liečia avalynės viršų ir trinasi, skauda, atsiranda uždegimas, problemos vaikščiojant.
Plaktukinių pirštų atsiradimas gali būti įvairių priežasčių rezultatas. Tai gali būti tiek pirminė pėdų deformacija, tiek ir kitų pėdų ar kūno problemų pasekmė. Pagrindinės plaktukinių pirštų atsiradimo priežastys yra kaip ir daugumos kitų pėdų problemų: netinkama avalynė, pėdos raumenų ir raiščių silpnumas, ilgalaikis spaudimas, traumos, genetika. Uždegiminės ligos, tokios kaip artritas, taip pat gali sukelti sąnarių sustingimą, deformaciją ir prisidėti prie plaktukinių pirštų atsiradimo.
Pėdų nuovargis, patinimas
Ypač vakare šias problemas dažniausiai patiria tie, kurie daug laiko praleidžia stovėdami, pvz., pardavėjai, gydytojai ir slaugytojai, gamybos darbuotojai. Pėdų raumenų ir sąnarių problemos – artritas, sausgyslių uždegimai ir kiti raumenų bei sąnarių sutrikimai taip pat gali sukelti skausmą pėdose.
Sprendimo būdai
Pasikonsultuokite su gydytoju, kuris įvardins jūsų problemą ier pasiūlys galimus sprendimo būdus. Mąstykite kritiškai, saugokite savo sveikatą ir pradžioje rinkitės nemedikamentinius ir neinvazinius gydymo metodus. NVNU- nesteroidinių priešuždegiminių vaistų nuo skausmo nuolatinis vartojimas pėdų skausmo atveju tikrai nėra tinkamas sprendimas, pateisinamas tik vienkartiniais kritiniais atvejais, kai skausmas staigus ir nepakeliamas. Reikėtų ieškoti ilgalaikio sprendimo ir nusiteikti tam, kad jei jūsų problema neatsirado staiga, vystėsi palaipsniu, taigi ir jos sprendimui reikės laiko, pastangų ir kantrybės. Specialios makštos, masažai, kineziterapeuto paslaugos, ortopedinių įdėklų dėvėjimas – ilgalaikiai neinvaziniai sprendimai. Būna būklių, kai vienintelis sprendimas yra operacinis gydymas, tai aptarkite su savo gydytoju ortopedu.
Ir tiesiog padėkokite savo kojoms už atliekamą svarbų ir sunkų darbą, skirkite vakare laiko savo pėdoms: pasidarykite kojų vonelę su aktyviomis medžiagomis- žolelių ekstraktais, epsom druska, Poltavos bišofitu, pasimėgaukite masažu, pakelkite kojas vakare kai sėdite.